Hanbím sa, prepáč...

Autor: Renáta Mazurková | 4.10.2011 o 21:41 | (upravené 4.10.2011 o 21:53) Karma článku: 11,82 | Prečítané:  1734x

Neviem kde sa vzala, ale zrazu je tu spomienka. Stojím na chodníku a do schránky vkladám noviny. Nadvihnem na pleci tašku, ktorá ma tlačí k zemi a pokračujem. Idem o dom ďalej, opäť schránka a opäť noviny. Som v Dánsku prvý týždeň. Prvý týždeň pracujem pre spoločnosť, ktorá distribuuje dennú tlač. Spoznávam ulice, domy, viem kde hľadať tie, po pár dňoch tisíckrát prekliate, schránky. Spolu s ťažkou taškou zdvihnem z chodníka oči a...

... A predo mnou stojí oni. Košeľa, kravata, kožené topánky a v ruke vôdzka, ktorá ma doviedla k jeho spoločníkovi. Veľkému, priam obrovskému, chlpatému tvorovi, ktorého moja myseľ označila za zviera, druh pes. Na malú sekundu som skamenela. Odvážna, veriac v svoje zdravotne poistenie a účinnosti očkovaniu proti besnote, som vykročila. Oči opäť upreté do zeme s jasným zámerom. Nech ma len nevidí to obludné stvorenie, nech ma obíde širokým oblúkom, nech ma, Bože môj, nezje. Keď sa mi s roztrasenými rukami podarilo vložiť noviny do ďalšej schránky a nabrala som odvahu pozrieť sa kde sa nachádza potencionálny útočník, aby som si zabezpečila cestu úniku, po klonu baskervilla a jeho pánovi sa zľahla zem. Kde sú? Kam sa podeli? Kam šli? Hm... Nešlo mi do hlavy kam sa tak zrazu obaja stratili.

A v tom mi svitlo. Aháááá. Otočil sa a šiel inou stranou. Jasné, zbadal roznášača novín. A roznášačov robia len cudzinci. Heh … jasne a my všetci sme nakazení a treba sa nám vyhýbať. Somár jeden... Nadávala som v duchu na fičúra v košieľke a kravate a jeho hnusného psa. Čo sa ma bojí? Pýtala som sa sama seba. Figu bojí. Odpovedala som si v zápätí. Vie, že som cudzinka, tak odo mňa bočí. Veď s cudzincami sú len problémy. Iste, čertím sa ďalej. Keby tak vedel, že som úžasná, a milá, a že som komunikatívna a slušná... pajedila som sa v duchu.

Chytiac do rúk ďalšie noviny, padol mi zrak do záhrady, ku ktorej patrila aj schránka čakajúca na svoj obsah. A v tej záhrade stál muž. Oblečený v košeli, kravate a v ruke držal vôdzku. Viedla k baskervillovi, ktorý sedel na tráve, vrtel chvostom a pokojne čakal. Ahooj. Zakričal s úsmevom. Nie ten pes, ten v košieľke. Videl som, že si sa zľakla môjho psa. Tak som radšej vošiel späť do záhrady aby si sa nebála, kým mi dáš noviny do schránky. Ja som Anders. A ty? Ako sa voláš? Renáta, hlesla som potichu. Ahoj Renáta. Odkiaľ si? Pokračoval. Zo Slovenska, zaznela moja tichá odpoveď. OK Renáta, tak, vitaj v Dánsku. Zajtra si môžeme ráno si môžeme spolu vypiť kávu a ukázal na lavičku v záhrade. Pripravím ju, dobre? Zahulákal Anders a okrem pier sa mu smiali aj oči, uši, líca a možno, že sa smial aj ten pes. Prikývla som na súhlas, kývla na pozdrav a šla.

Ale do ďalšej schránky som vhodila noviny až o dvadsať minút. Celý ten čas som sedela na chodníku a hanbila sa. Za to, že som ho odsúdila skôr, než som zistila čo je zač a čo si o mne myslí. On, rešpektoval môj strach, a najmä to, že som človek, ktorý sa bál. A to všetko urobil skôr než zistil čo som zač a čo si o ňom myslím. A preto, sa ospravedlňujem Anders. Ospravedlňujem sa Ti za to, že som súdila a odsúdila len tak. Hanbím sa, prepáč...

PS: Už neroznášam noviny. Ale na Andersa v modrej košeli a s modrými očami myslím často.

PS1: Tu kávu sme si dali niekoľkokrát. A ak by firmu nezrušili, možno, že by som sa skamarátila aj s baskervillom.

PS2: Sorry baskervill, ja viem, že sa voláš Happy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?