Borsuk

Autor: Renáta Mazurková | 6.10.2011 o 12:52 | (upravené 6.10.2011 o 13:07) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  1428x

O Jožkovi sa dá bez výhrad povedať, že je to človek zručný, pracovitý i spravodlivý. O jeho schopnosti orientovať sa byrokratickej mašinérii slovenských úradov však zapochybuje každý, kto ho vidí stáť pred okienkom úradníkov. Práve preto som s ním chodievala vybavovať takmer všetko čo potreboval k tomu aby mohol prevádzkovať svoje živnostníčenie. Na každú jednu “vybavovačku“ som sa tešila s priam zvrátenou radosťou. Nespôsobovala ju však jeho neschopnosť pochopiť termíny a grify. Boli to jeho šialené prirovnania, ktorými posudzoval tváre úradníčok. No a naposledy ma jeho označenie tváre pani za priehradkou dokopal naštudovať si čo-to zo zvieracej ríše.

 

Pani, o ktorej bude reč nás privítala spôsobom, ako keby sme ju obťažovali, vysúkala zo seba nahnevané “čo chcete?", zahľadela sa kdesi ponad nás, hoci sedela a my sme stáli. Papier čo jej Jožko podával mu vytrhla z ruky a prevrátila oči v stĺp. Kdesi medzi tým si nabrala do úst za hrsť čipsov a čumiac na papier prežúvala. “Kukni Renuš, totá ma pohľad jak hrom do buka a asi jej precahli cez hubu zdechlu rybu“. Jožkov barytón sa nedá len tak nepočuť a ja som nestihla, tak ako vždy, zakročiť v pravý čas nacapením dlane na jeho pusu. Pani, ktorej adresoval spomenutú hlášku po tom, čo sa začítala do jeho žiadosti, vyvalila naňho oči a len tak dychčala od urážky. “No, a teraz už kuká jak Borsuk,“ dokonal dielo skazy a mňa v tej chvíli v kancelárii spomenutej dámy nebolo. Našiel ma zvíjajúc sa smiechom na chodbe. O slzách a rozmazanom make-up-e ani nehovorím. Smiala som sa ešte aj doma, ale o tom, ako taký začudovaný a urazený Borsuk (rozumej Jazvec) vyzerá, som nemala ani poňatia. Dala som sa do “gúgľovania“ v snahe zistiť čosi viac o tvorovi borsukovi. Prekvapila ma hneď prvá fotografia, ktorá naskočila na monitore. Bolo na nej zvieratko, maličké, s očami trocha doškuľava, na pohľad celkom milé, no ničím nepripomínajúc výraz tváre spomínanej tety. Hľadala som teda nejakú spoločnú črtu, ktorá primäla Jožka prirovnať tento milý face zvieraťa k tvári úradníčky. Pani mala oblečenú bielu blúzku a čiernu vestu. Borsuk na fotografii bol tiež rovnako zladený, v čierno-bielej kombinácií. Toto ale výraz tváre nijako neurčovalo. Keďže do výrazu zapájame svojim spôsobom aj zmysly ako čuch, chuť, sluch, skúsila som teda porovnávať zmysly.

1.Jazvec má podľa odbornej literatúry, slabý zrak. A to veru pani za okienkom nemala. Fľochla na Jožka taký briskny pohľad, že jeho prudkosť a ostrosť ohromila aj mňa.

2.Spoločnú črtu možno nachádzam v čuchu. Jazvec lesný ho má dobrý a verím, že aj pani úradníčka. Od hnevu (viem však, že pre urážku bol oprávnený) sa jej rozšírili nozdry a poťahovala dnu a von akoby chcela vtiahnuť do nosa celého Jožka.

3.Jazvec je podľa rozmanitej stravy, ako napríklad dážďovky, larvy, žaby, jašterice, malé cicavce, vtáky, zdochliny a plody, veľkým gurmánom. Či bola moletnosť dámy za prepážkou spôsobená čipsami, to si tvrdiť nedovolím, Ale to čo mala pohádzané v rôznym miskách a škatuľkách po stole, dávalo tušiť, že ide tiež o gurmána.

4.Hrbolčeky črenových zubov a stoličiek jazveca sú tupo zaoblené, a preto mu umožňujú lepšie žuvanie a drvenie rastlinnej potravy. Chrup úradníčky som našťastie nevidela, ale keby ste ju videli prežúvať tie čipsy, veru, nezapochybovali by ste o tomto prirovnaní ani na minútku.

Chtiac-nechtiac musím pripustiť, že aká taká podobnosť by tu bola. Lenže! Pohľad do očí zvieraťa ma nerozhodil, jeho kŕmenie zdokumentované na videu ma nijako nerušilo. Ani to, že žerie čo sa dá, napríklad zdochliny. Toto všetko sa o pani úradníčke povedať nedá. Na nej ma rozladilo všetko. Nemala dôvod byť zlá. Slušne sme pozdravili, usmiali sa, poprosili o pomoc. Nerobila to zadarmo. Dostalo sa nám len pohŕdania, odmietavého postoja a arogancie. Nech sa nečuduje, že ju niekto nazve borsukom. Tejto pani to, podľa mňa, patrilo. Ale aj tak Jožko. Ten milý výraz pásikovaného škuľavca ma dostal. Neprirovnávaj ho k nejakej odutej úradníčke.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?