Nechcem dať bohatým, dám Janke na elektrinu

Autor: Renáta Mazurková | 11.10.2011 o 23:57 | (upravené 12.10.2011 o 9:45) Karma článku: 16,84 | Prečítané:  810x

Tak som sa prostredníctvom médii dozvedela, že Brusel považuje Slovensko za nevyspytateľnú krajinu, ktorá nedosiahla na svoju pozíciu a na spoločnú zodpovednosť. Že jednoducho nie je možné vstúpiť do elitného klubu, využívať jeho výhody a keď treba zaplatiť niečo ako členské, tváriť sa ako čierny pasažier. No teda. Že sa nehanbime, pomyslela som si, hanba na celú Európu. Krajiny krachujú a my sa tvárime ako mŕtvi chrobáci a nechceme im pomôcť. A kdesi, z kúta mojej pamäte, sa vynorila iná žiadosť o pomoc. Reni, môžeš mi požičať sto eur? Vypli nám doma elektrinu. Táto spomienka a dianie v parlamente, ma prinútila niečo s niečim porovnať.

Viem, že niektorých moje porovnanie poriadne naštve. Nech. Je to moje porovnávanie a môj, neodborný, laický názor človeka. Nebudem sa tu snažiť analyzovať problém EU a eurovalu, nie som politička, nie som finančná analytička. Ale... Keď mi Janka zavolala, aby som jej požičala na elektrinu, uvedomila som si, že je chudobná. Nemyslím tým, že nemá auto a nechodí na dovolenky. Ona často nemá čo jesť. Chcela som vedieť, koľko je takých ako ona, na Slovensku. Opäť som “gúglila“ (ja gugľujem rada). Z viac ako päť miliónového Slovenska hladuje a trie biedu približne 700-tisíc jeho obyvateľov, čo je asi dvanásť percent. Do týchto úvah mi vpadol hlas rečníka v parlamente (celý ten cirkus som pozerala v televízii), ktorý spustil hromy blesky na tučných Grékov, na ich platy a dôchodky. Napadlo mi. Naši chudobní sa majú podieľať na darčeku pre veselých tučných Grekoch? Od týchto ľudí žiadajú iní ľudia, aby prispeli na ich dlh, ktorý si vytvorili pre vlastný populizmus a rozšafnosť? Myslite, že keď napíšem do Bruselu, pošle niekto Janke peniaze na tú elektrinu? Veď tiež potrebuje požičať. A nie preto, že nehorázne míňa a nešetrí.

Som dosť sklamaná z toho ako nás naši politici poinformovali o téme euroval. A neinformovali o dôsledkoch pre Slovensko, plynúcich z toho, čo sa stane keď euroval neschválime, alebo schválime. A aj pre neinformovanosť nedokážem posúdiť prečo sa únia rozhodla dať niekomu na jeho dlhy, prečo netrvá na tom aby si nienesol zodpovednosť za tie dlhy sám. Tak ako Janka, ktorá zažíva chudobu v jej pravom zmysle. Keď nemá čo dať deťom na tanier. Keď si musela vziať pôžičku a musela ju sama aj splatiť. Lebo jej plat je 380 eur a nestačí na všetky výdavky. Nemá ho taký ako iná grécka mamička. A Jankin ocko jej pomôcť nemôže. Lebo nemá taký dôchodok ako jeho kolega v Grécku.

Pred niekoľkými rokmi som musela svoje dve deti zveriť rodine a odísť za prácou. V Dánsku je zo mňa upratovačka (nie, nesťažujem sa). Je tu veľa cudzincov. Ale nejakú väčšiu komunitu Grékov som tu nestretla. Asi preto, že nemusia opúšťať svoje rodiny aby prežili. Oni majú totiž vysoké platy, oni majú vysokú podporu v nezamestnanosti, oni majú vysoké dôchodky. Jediné čo nemajú, je chuť zaplatiť dlh. Preto ich, zrejme, nestretávam tu v Dánsku.

Aj ja som bola chudobná. A ak by mi vtedy nejaký politik povedal, že musíme dať Grékom peniaze a že sa štát opäť viac zadĺži a neostane pre jeho chudobných obyvateľov, plakala by som. Tak, ako plače Janka. Keď mi zahanbená zavolá a povie. Môžeš mi, prosím, opäť požičať?

Spolubývajúci mi povedal, toto nie je fér porovnávanie. Euroval je o niečom väčšom než to, že jednej matke chýbajú peniaze. Je to o našej Európe o jej stabilite. Rozumiem. Chápem, že Európa je naša, spoločná. Ale aj Janka je občanom Európy. Je tu. Aj tých sedemstotisíc chudákov, čo žijú na hranici biedy tiež. Nikto ich nevidí? Nevidia. Tuším, že Európa, tá vzdialenejšia, k nám nedovidí. Teda ona dovidí. Niekedy. Keď posiela odkazy o spoločnej zodpovednosti a čaká ako sa rozhodneme pri podpore s prikŕmením eurovalu. Už sa rozhodlo. A ja neviem či sa mám tešiť alebo báť čo bude ďalej. S Jankou a s priateľmi, ktorí ešte žijú na Slovensku. Tam, kde je môj domov a kam sa každý deň túžim vrátiť. Zatiaľ nemôžem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Prečítajte si dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.


Už ste čítali?